Znovu plné životní síly

 

shutterstock_206547850

Nevím jak na vás milé ženy, ale na mě toto období s dlouhými zimními večery nepůsobí příliš optimisticky. Svátky pohody a klidu jsou za námi a do jarního sluníčka ještě daleko. 

A tak jako příroda upadá do zimního spánku, i naše nálada, životní síla a energie jakoby se přikryla peřinou a čekala na více denního světla a tepla. Přesto ji potřebujeme, a tak ji zkusme společně probudit za pomocí pár vhodných tipů a doporučení pro unavené tělo a ospalou náladu.

Přestože jsem minulý rok přestala jíst maso, smaženým a tučným potravinám, milovanému cukroví a svařáku jsem se ani letos o Vánocích nevyhnula. Těšila jsem se, že po novém roce bude nějaké to nabrané kilo hned dole, ale je vidět, že i můj metabolismus se odebral k zimnímu spánku a dává si na čas…

Tradiční vánoční jídelníček sice potěší chuťové buňky, ale naše tělo příliš nepovzbudí. Naopak ho spíše unaví, ochromí a zpomalí. Přičemž nějaký ten tukový polštářek navíc ani tak nevadí, ale mohou se přidat i další symtomy jako bolesti hlavy, chronická únava, zažívací potíže, zhoršená kvalita vlasů, kůže, nehtů. To už je pak známka hormonální nerovnováhy a zvýšeného výskytu odpadních látek, se kterými si naše tělo nedokáže samo poradit a je potřeba mu pomoci. Vědomou očistou dostat náš organismus zpátky do formy, ale pěkně s trpělivostí, citlivostí a láskou ke svému tělu.

Je nezbytné začít dbát na to co jíme, pijeme, zda dopřejeme svému tělu nějakou masáž či zábal, koupel, peeling, pobyt na čerstvém vzduchu, dostatečný a pravidelný pohyb, ale i kvalitní odpočinek a spánek.

Co jíme

Naše běžná strava, která většinou obsahuje velké množství masa, uzenin, mléčných produktů, sladkostí, polotovarů a slazených nápojů náš organismus překyseluje a vyčerpává zpracováním. Dlouhodobě může tato nerovnováha oslabit imunitu a navíc vyvolat i zdravotní potíže jako osteoporózu nebo bolesti svalů a kloubů. Trpí i naše pleť, která je citlivější a tvoří se více vrásek a celulitida. Přitom pomoc je poměrně jednoduchá a dostupná. Zařadit do svého jídelníčku co nejčastěji čerstvou zeleninu, ovoce, brambory a bylinky. Ty jsou totiž výborným zdrojem vitamínů, minerálů a stopových prvků, které naše tělo právě v tomto období tolik potřebuje.

Přiznám se, že v letním období miluji ovocné a zeleninové saláty a nemusela bych snad konzumovat nic moc jiného, ale v zimě na tu “studenou” zeleninu a citrusové ovoce příliš chuť nemám. Dopřávám si tedy zeleninu upravovanou tepelně na všechny možné způsoby, zeleninové polévky, koktejly, smoothie, tofu, oříšky – hlavně mandle na dobrou náladu ;-).

To, co jíme, ovlivňuje z 80% to, jak se cítíme. Přitom je důležité dodat tělu, co potřebuje a zároveň ho zbytečně nezatěžovat.

Tři superpotraviny:

Kokosové ořechy

Kokkos má nejen skvělou chuť a aroma, ale díky svému výživnému obsahu také bladodárné účinky na náš organismus a jeho zdraví. Kokosové mléko je bohaté na vápník a fosfor, kokosová voda pročišťuje orgnismus a kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která posiluje imunitní systém.

Goji

Plody goji neboli kustovnice čínské obsahují vitamíny, minerály, vlákninu i stopové prvky. Jsou ceněné nejen pro svou výživovou hodnotu, ale také jako známý elixír mládí.

Chia semínka

Obsahují mnoho antioxidantů, omega-3-mastné kyseliny a vysoký podíl vlákniny a proteinů. Pomáhají zvýšit vytrvalost a sílu.

Co pijeme

Doporučuje se vypít denně dva až tři litry tekutin v podobě čité vody a čaje (optimální je zelený nebo matcha čaj, bylinkový čaj v omezeném množství maximálně dva šálky za den). Zároveň je třeba vyhýbat se kávě a alkoholu.

Sklenice odstáté vody s citronem je mým každodenním ranním rituálem. Už večer si ji připravím na noční stolek a po probuzení, ještě před dechovým cvičením (na které je dobré mít sliznici zvlhčenou) ji po doušcích vypiji. Je to mých pár minut po ránu, po kterých vím, že už jsem se věnovala svému tělu, nastartovala organismus, energii, a také trávení.

Bylinkové čaje působí blahodárně nejen při nachlazení, ale i v rámci očistné kůry s cílem podpořit látkovou výměnu. Nejlepší je začít s čajem hned k snídani, jako zdravou alternativu ke kávě nebo černému čaji. Do bylinkového čaje můžete přidat jakékoliv ovoce, lžičku medu, nebo čerstvou mátu.

Koupele

Na zvýšení imunity jsou vhodné především koupele s mořskou solí a řasami. Koupelovou sůl si můžete snadno namíchat i doma. Existují i speciální detoxikační koupele nohou. Celkově by koupel neměla trvat déle než 20 minut a měl by po ní následovat odpočinek.

Zábaly

Chvíle odpočinku můžete spojit s blhodárnými obklady a zábaly těla, které rozproudí tok lymfy, takže je aktivována látková výměna a škodliviny jsou snáze vylučovány z těla. Výborně fungují zábaly s léčivým jílem, bahnem, mořskými minerály, řasami nebo éterickými oleji.

Dostatečný a pravidelný pohyb

Bez dostatečného pohybu se škodliviny nemohou odplavovat z lymfatických cest. Dopřejte svému tělu každý den pár minut chůze, ideálně na čerstvém vzduchu a v jakémkoliv počasí ;-). Minimálně třikrát týdně půl hodiny cvičení, nebo plavání, jízdě na rotopedu, za vhodných podmínek běžkování, bruslení…

Za sebe vám vřele doporučuji pravidelné cvičení jógy, konkrétně sestavy Hormonální jógové terapie, která má nesmírně dobrý vliv pro detoxikaci celého organismu, vyrovnání hormonální hladiny a příliv životní energie v jakémkoliv věku.

Kvalitní odpočinek a spánek

Očista stojí energii. Proto je třeba podpořit své tělo tím, že mu dopřejete pravidelný  cílený odpočinek.

Tady bych se ráda zastavila u ženské cykličnosti. Tedy u našich přirozených čtyř fází, kterými naše tělo prochází během menstruačního cyklu. Velmi důležitá, právě pro dopočinek, je tzv. reflektivní – menstruační fáze, která má být časem zastavení. V této fázi si naše tělo žádá odpočinek, aby mohlo obnovit síly a načerpat energii, která nám bude znovu dostupná s přestupem do další tzv.dynamické fáze. V této otimální době máme tendenci stahovat se ze společenského života a hledat si bezpečné místečko, ideálně pod peřinou ;-), kam bychom se mohly schoulit, a své povinnosti, úkoly a požadavky druhých odkládáme na později. Milé ženy dopřejme si tento čas odpočinku, věnujeme se samy sobě, nechme odejít všechny obavy a starosti a nebojujme s tím. Jen tak nabereme dostatek energie, obnovíme, síly a dáme se dohromady na následující fáze, které přijdou. Věřte, že Vaše tělo vám tuto vědomou pozornost a odpočinek bohatě vrátí…

Několik zásad zdravé spánkové hygieny, která nám pomůže předejít potížím způsobených nedostatečným pasivním oddychem a regenerací centrální nervové soustavy.

 1. Důležité je naučit a vypěstovat si návyk jít spát a vstávat každý den v přibližně stejném čase. I o víkendech neprodlužujte spánek, když už „to nejde“. Raději vstaňte a věnujte se svým koníčkům nebo rodině připravte snídani do postele. A naopak, přes pracovní týden se snažte dodržovat svůj nastavený čas jít spát a neprodlužovat bdění (např. pracovními záležitostmi, sledováním TV apod.)
 2. Pravidelný a dostatečný pohyb. Dostatek fyzického pohybu během dne je nejlepším způsobem, jak tělu dopřát zdravé množství fyzické aktivity a přirozené fyzické únavy.
 3. Před spaním místnost dobře vyvětrejte. Spánku se daří lépe ve větrané místnosti, která je spíše o pár stupňů chladnější (pozor ale na extrémy, na nachladnutí), než v přetopeném pokoji. Nezapomeňte na kvalitní matraci, ticho a tmu.
 4. Nezapomínejte na podmíněné reakce. Když v posteli sledujeme televizi, věnujeme se práci apod., tak se nám tyto aktivity spojí a asociují, a pak, když už chceme jít spát, tak místo uklidnění a navození spánku myslíme na práci, pracovní povinnosti a termíny… Proto v posteli nejezte, nepracujte ani nesledujte televizi.
 5. Vyhněte se nápojům jako je káva a čaj, které obsahují kofein, ale také pití alkoholu.
 6. Velké porce a těžká jídla raději před spaním nebo ve večerních hodinách vynechejte anebo je nahraďte pouze lehčími jídly. Potrava v žaludku krátce před spaním také aktivuje celou řadu hormonů a tím i organismus, takže se nám pak usíná hůř.

Tip na snadné dechové cvičení, které je vhodné na zklidnění večer před usnutím, ale např. i jako nástroj na usnutí, pokud se vám nedaří a nedaří… 😉

Jednostranný dech – Chandra Bedhana (dech pouze levou nosní dírkou)

Pohodlný zkřížený sed s rovnými zády. Položte levou ruku dlaní nahoru na levé koleno. Pravý palec zlehka stiskne pravou nosní dírku a pomalu se nadechujete a vydechujete pouze levou nosní dírkou tak dlouho, až se budete cítit klidné. Soustředíte se na levou stranu těla a na místo vlevo 5 cm nad hlavou, kde se nachází světlo Chandra – měsíční svit. Dýchejte klidně s prodlouženým výdechem.

Chandra Bedhana

Snímek obrazovky 2017-01-25 v 8.48.28

Milé ženy věřím, že Vám pár mých doporučení a tipů pomůže znovu probudit tu k zimnímu spánku ukolébanou životní sílu a energii. Dbejte na to co jíte, pijete a zda svému tělu dopřáváte to, co zrovna nejvíce potřebuje. Naslouchejte svému tělu, své intuici. Tak často nám zoufale volá a my ji neposloucháme… ;-). 

Já si jdu dát nějaký dobrý bylinkový čaj a solnou koupel. Čeká mě totiž volný víkend, a tak se chci na něj řádně naladit. Mám také jedno malé předsevzetí, že během něj neotevřu počítač a budu vědomě odpočívat. Noooo, jsem na sebe zvědavá… 😉

Krásné zimní dny s letním žárem a pozitivní energií v srdci

Pavla

Komentáře

 • Lenka Lukášová 25.02.2017 14:03

  Dobrý den,milá sympatická Pavlo,je mi letos 50let,a jógou jsem se již seznámila před asi 15lety,snažím se navštěvovat dle možností jógové studio u nás v Ostravě Santoschi,pracuji ve zdravotnictvi na směny na Jip,coz s sebou nese fyzickou,psychickou zátěž,spolu s klima kterem,kterým se mi mění jak psychika,tělesné orgánové změny,mi mluví vaše rady z duše,moc pomáhají najít hármonii,klid,porozumět vlastnímu tělu,moc děkuji za všechna vaše krátká jogová videa,která mi moc pomáhají i na bolesti páteře,vnitřní psychickou rovnováhu. Díky Lenka

 • Pavla Tolarová 26.01.2017 08:10

  Dobrý den, děkuji za vynikající rady na zimní únavu. Jen mi zarazilo Vaše doporučení brambor, s tím bych byla opatrná a něco si o nich z posledních výzkumů zjistila. Doporučila bych spíše luštěniny a celozrnnou rýži :-).

  Ale jinak jste žene na svém místě a moc Vám fandím. Jelikož už jsem v přechodu, tak bych měla začít i s hormonální jógou. Jsem z okolí Plzně a tak až sem zavítáte, ráda přijdu na Váš seminář, poznat se i osobně :-).

  Přeji hezký den, také Pavla Tolarová.

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.