Probuzené ženství

shutterstock_149573876

Na svých kurzech se setkávám s mnoha ženama. Každá z nich má za sebou nějaký příběh, nějaký osud. Jsou pro mě velkou inspirací a posunem na mé osobní cestě. Uvědomila jsem si jak cenné a léčivé je jejich sdílení. A právě o sdílení bude tento článek.

Na začátku tohoto roku jsem se rozhodla pro absolvování osmiměsíčního výcviku Probuzené ženství s brazilskou lektorkou Komalou de Amorin. Velmi mě zaujal její jemný přístup již na ochutnávkovém víkendovém kurzu v lednu. Zanechal ve mně hluboký otisk ženských tantrických bohyní, které nás celým víkendem provázely. Které každá z nás v sobě má. Jejich úžasné kvality, které máme v sobě hluboko zakořeněné. Stačí je jen dostat na povrch a nechat projevit a rozzářit.

Výcvik Probuzené ženství je o ženské energii, která rozkvétá ve sdíleném prostoru, kde je hravost a především důvěra v ženském kruhu. Přišlo mi překrásné, až neuvěřitelné jaká opravdová důvěra a dá se snad říci i vztah dokáže mezi sebou během tří dnů vybudovat třicet žen z různých koutů světa. Ženy, které si nikdy předtím neviděly a přesto máte pocit, že je znáte po mnoho životů. Kolik lásky a zároveň bolesti a smutku si v sobě neseme a s jakou vnitřní silou a odhodláním je dokážeme předat nebo s pokorou a poděkováním odevzdat.

Snímek obrazovky 2017-04-22 v 12.53.05

K tomu mi přišla jedna důležitá myšlenka. Denodenně se potkáváme se ženami, které neznáme. Jejichž osud a životní příběh neznáme. Prodavačky v supermaketu u pokladen, ženy sedící naproti nám na sedadle v metru, maminky hrající si s dětmi na pískovišti…, které někdy máme tendenci soudit. Nelíbí se nám jejich přístup, přijde nám, že jsou nepříjemné, neupravené, zlé, že neumějí vychovávat svoje děti, a že bychom to dělaly jinak a lépe. Nedělejme to. Ubližujeme tím samy sobě. 

Pokud soudím někoho jiného, soudím tím i sama sebe. Nevím kolik bolesti si daná žena v sobě nese, zda za sebou nemá těžkou životní situaci, nemoc, emoční zranění, nebo ztrátu někoho blízkého.

Po mnoho let jsme byly vychovávány k tomu, abychom mezi sebou soupeřily, abychom si jedna druhé záviděly, podrážely si nohy a pomlouvaly se. Ta má lepší práci a více peněz, ta má dražší auto a jezdí na luxusnější dovolené, ta má hodnějšího manžela a chytřejší děti. Ano, je to tak. K tomuto nás vede vzor společnosti. Doba, ve které žijeme. Nevím jak vy, ale já už to tak nechci. Sama jsem si tím totiž osobně prošla.

Na základní škole jsem se vrcholově věnovala moderní gymnastice, měla jsem velmi dobrý prospěch, u učitelů jsem byla oblíbená, ne však u svých spolužaček. Ty mi zřejmě záviděly a dávaly mi to doslova “sežrat”. Neustále mě pomlouvaly, dělaly naschvály, posmívaly se. Kolik úzkosti, smutku, prolitých slz v maminčině klíně mi to přineslo. Tu bolest si léčím dodnes.

Přitom sesterský vztah mezi ženami je tak léčivý, tak pomocný, povzbudivý, propojující. Ženství sílí skrze propojení – společně můžeme dosáhnout skutečné transformace.

V opravdovém sesterském vztahu je prostor pro všechny otázky, nejistoty, zážitky a zkušenosti. Pro sdílení. Pro sdílení ve smyslu slova že stačí jen hovořit, či v naprosté přítomnosti a pozornosti naslouchat. Na výcviku jsem si uvědomila jak opravdu léčivé je jen danou ženu vyslechnout.

Kdy se nám naposledy v našem životě poštěstilo, jestli někdy vůbec, že nás někdo s plnou pozorností, pochopením, v tichosti a s otevřeným srdcem po dobu sedmi minut vyslechnul?? Žádné terapeutické sezení, kde dostanete spoustu chytrých rad a názorů, zkušeností od jiných “pacientů”. Jen vyslechnutí v plné přítomnosti a pozornosti. Vřele doporučuji. Tak zdánlivě banální věc a přitom tak léčivá a transformační. Vlastně ani nezáleží na tom, jestli sdílíte svůj příběh, či skutečnost, nebo nasloucháte. Oboje má neuvěřitelný přínos.

Ženský láskyplný kruh, sesterský vztah má léčivou moc a je kanálem nových informací a porozumění. Osvěží a vyživí tělo, odhalí bohatství emocí a prohloubí naši schopnost vnímat pulsující život. Dostaneme se do hlubšího spojení se sebou a s ostatními ženami a muži v našem životě. Probuďme se.

S láskou Pavla ❤️

 

Komentáře

  • Hana Hadrovská 26.04.2017 08:00

    Moc hezky napsané. Děkuji.

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.